top of page

Faydalı Uygulamalar

Uygulama ekranlar
Maps.me
İşte tüm seyahatseverlerin bir numaralı dostu, kurtarıcısı olmazsa olmazı uygulama. "maps.me". Önceden indirilebilen haritalarla offline çalışabilen, şehir, otoyol ve hatta trekking rotalarını bile bulabileceğiniz bu mükemmel uygulamayı hem ios hem de android'de kullanabiliyorsunuz. Haritadaki lokasyonlar gerçek zamanlı gezgin ve kullanıcılar tarafından update ediliyor. Özellikle gezginlerin çok sık kullandığı bir program olduğundan, diğer harita uygulamalarında bulamayacağınız "ucuz ve güzel yemek" ya da "piramitlere giden otobüsün durağı" gibi etiketlenen yerler bulunuyor.
 
Ayrıca uygulamanın GoogleEarth formatı olan .kmz ve .kml uzantılarını kullanabilmesi de cabası.
Uygulamanın belki de tek sıkıntılı yanı bazı işaretli yerlerin hatalı olması diyebiliriz. Bu da çok sıklıkla olan bir şey değil ve uygulamanın sunduğu avantajları yanında göz ardı edilebilir. Biz mesela Belize'de bir hostelin yerini buradan bulmuştuk ve gittiğimizde hostel orada yoktu. Birkaç saat sora ora bulduk ve haritadakiyle alakasız bir yerdeydi. 
Seyahate gideceklerin telefonunda mutlak suretle olması gereken bu uygulamanın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
https://maps.me/
Couchsurfing
Son yıllarda gezginler arasında hızla yayılan ve farklı ülkelere seyahat edenlerin o ülkelerdeki insanlar tarafından misafir edilmesini esas alan bir iletişim ağı. Bu şekilde hem yeni insanlar tanımış, hem de bulunduğunuz yerdeki yerel kültürü ve gündelik yaşamı daha iyi özümsemiş oluyorsunuz. Fakat yıllar içinde popüler oldukça ve üye sayısı arttıkça bu platformu, konaklamayı beleşe getirmek ya da sevgili bulmak isteyen bir kitle işgal etti. Siz siz olun bu platformu bu amaçla kullanmayın ve kullananlardan uzak durun. Talep göndermeden önce, kişilerin profilleri, onun hakkında yapılan yorumları okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. 
Bu durum sebebiyle artık yorum yapılmamış, kimseyi ağırlamamış ya da kimsenin evinde kalmamış gezginlerin kabul edilmesi biraz daha zor. Bu nedenle seyahate çıkmadan sizi tanıyan insanların hakkınızda yorum yapması, size kefil olması ve öncelikle evinize misafir almanız  seyahatte kabul görmenizi kolaylaştıracaktır.
Tabii ki öncelikle oluşturduğunuz profilin çok detaylı olmasına, hobileriniz, zevkleriniz, dünya görüşünüzle ilgili detaylı bilgileri içermesine dikkat etmeniz gerekli. Ayrıca davet gönderdiğiniz kişiye sadece "evinde kalabilir miyim?" gibi bir mesaj atmayın ya da kalıp bir mesaj göndermeyin. Kişinini profilini okuyun ve neden onda kalmak istediğinizi, neden tanışmak istediğinizi anlatan samimi bir mesaj atın ve bekleyin. Farklı sebeplerle reddedilmeniz normaldir, moralinizi bozmayın. 
Kabul gördüğünüzde; ev sahibinizle vakit geçirin, onunla sohbet edin, iletişim kurun, evi otel gibi kullanmayın, mümkünse bir öğün yemek yapın, bulaşıkları yıkayın, küçük bir hediye bırakın, saygılı ve temiz olun.
Uygulama için: https://www.couchsurfing.com/
Android ve iOS için de mobil uygulaması var.
Airbnb
Airbnb için bir nevi couchsurfing'in ücretlisi diyebiliriz. Bu platformda ev sahipleri odalarını ya da evin tamamını belli bir ücret karşılığı kullanıcılara kiralıyorlar.  
Uygulamaya üye olduktan sonra aynı otel arar gibi gideceğiniz yeri ve tarihleri seçiyorsunuz, aynı zamanda gerekli filtreleri, mutfak kullanımı olsun mu? evim tamamı mı, oda mı? özel banyolu mu, ortak mı? gibi seçenekleri de işaretleyip arama yapıyorsunuz. Çıkan sonuçlara göre beğendiğiniz yeri tıklayıp rezervasyon yapıyorsunuz.
Yalnız aramada "hemen rezervasyon" ve "ev sahibi onaylı" olarak iki seçenek var. Hemen rezervasyonda aynı otel rezervasyonu yapar gibi herhangi bir ikinci onaya gerek olmaksızın direkt rezervasyonunuz onaylanıyor. Ev sahibi onaylıda ise öncelikle ev sahibi sizin talebinizi görüyor, profilinizi, daha önceki yorumlarınızı v.s okuyor ve ona göre isteğinizi kabul ediyor ya da reddediyor. (Evet reddolur mu demeyin, bizim başımıza da birkaç kere ret vakası geldi. Ret için herhangi bir sebep aramanıza gerek yok, bazen sebepsiz de olabiliyor. Bazen sistem dışı kiraya veriliyor ve sistemde boş görünen ev aslında dolu oluyor v.s.). En önemlisi de onay için sistem ev sahibine 24 saat süre veriyor. Eğer sizin bu kadar vaktiniz yoksa bu süreci beklemek biraz sinir bozucu olabiliyor. Uzun süre cevap gelmediğinde ve sizin acil kalacak yere ihtiyacınız olduğunda yapacak tek şey kalıyor, rezervasyonu iptal etmek. İşte belki de Aribnb'nin en sinir bozucu özelliğinden biri bu. Rezervasyonu bozarsanız belli bir miktar ücreti her halükarda demeniz gerekiyor. Eğer ev sahibi talebinizi onaylamazsa sizden herhangi bir ücret kesilmiyor. Bu nedenle rezervasyon yaparken buna dikkat etmekte fayda var. Evden emin değilseniz hemen rezervasyon yaptırmayın ya da ev sahibi onaylı bir rezervasyon yaptıracaksanız en az 2 gün önceden yaptırın ki ret gelme durumunda başka rezervasyon için vaktiniz kalsın.
Couchsurfing kadar detaylı olmasa profilinizde kendiniz ile ilgili detaylar girerek, kabul edilme oranınızı artırabilirsiniz. Aklınızda bulunsun direkt onay veren yerlerin çoğu hostel, guesthouse v.b. yerlerdir, özel ev sahiplerinin çoğu, konuklarını ön onaylı olarak almak ister. (Siz ev sahibi olsanız evinizde kimi misafir edeceğinizi öncelikle görmek istemez misiniz?).  
 
Seyahatlerimiz  sırasında birçok kez Airbnb evlerinde kaldık, birçok yerde otellerden, hatta hostellerden daha uygun fiyata geliyor. Bu tip konaklamalarda genelde ev sahibi dışında bir de siz olursunuz, az kalabalık, mutfak, banyo v.s. sırası beklemediğiniz daha dingin bir konaklama deneyimi yaşarsanız. Hem de bazen çok tatlı ev sahiplerine denk gelirsiniz, size Couchsurfing deneyimi yaşatırlar (birlikte dışarı çıkarsınız, size şehri gezdirirler, bilgi verirler, arkadaş toplantılarına gidersiniz v.s.). Gerçi hiç yüzünüze bakmayan, anahtarı verdikten sonra bir daha görmediğiniz ev sahipleri de olabiliyor bazen. :). Eğer kalabalık hostel ortamlarından, diğer gezginlerle birlikte takılmaktan, onlarla deneyimler paylaşmaktan hoşlanıyorsanız Airbnb evleri biraz izole gelebilir. Fakat çok daha konforlu olduğu da bir gerçek. Özellikle bizim gibi çift gezenler tercih edebilir. 
Bu arada söylemeden geçmeyelim; sizin de eviniz varsa ve bu şekilde para kazanmak istiyorsanız siz de evinizi ya da odanıızı bu platformdan kiralayabilirsiniz. Sırf buradan kazandıkları parayla gezenler de var.
Web adresi: https://www.airbnb.com.tr/
Aynı zamanda iOS ve Android uygulamaları da var.

4) Skyscanner

Skyscanner
Popüler bir uçuş arama platformu. Dünya'da en yaygın olarak kullanılan, özellikle yurtdışında, bilmediğiniz bir ülkede bir uçuşa ya da rezervasyona ihtiyacınız olduğunda çok kullanışlı ola bir uygulama. Örneğin siz Panama'dan Kolombiya'ya uçacaksınız ama o ülkelere hangi havayollarının uçtuğunu bilmiyorsunuz. İşte Skyscanner en çok burada işe yarıyor ve size ilgili destinasyon için tüm seçenekleri getiriyor. Siz aktarmalı, aktarmasız, fiyat, kalkış saati v.b. kriterlere göre aramanızı özelleştirebiliyorsunuz.
Genelde fiyatlar tutarlı olsa da tavsiyemiz burada gördüğünüz firmaların sitelerine gidip fiyatları tekrar kontrol etmeniz. Bazen daha ucuz olabiliyor fakat bazen de Skyscanner aracılığıyla satış yapan acentelerin daha uygun fiyatı olabiliyor. Her halükarda fiyat kontrolü yapmakta fayda var.
Web adresi: https://www.skyscanner.com.tr/
Aynı zamanda iOS ve Android uygulamaları da bulunmakta.

5) Busbud

Busbud
Skyscanner'ın otobüs versiyonu da diyebiliriz. Bilmediğiniz bir ülkenin, ilk defa gittiğiniz bir şehrindesiniz ve başka şehre gitmek istiyorsunuz. Uçaklara baktınız ama çok pahalı geldi. Otobüs firması da bilmiyorsunuz ya da otogar bulunduğunuz yere oldukça uzak. İşte Busbud burada imdadınıza yetişiyor ve gideceğiniz yere ilişkin size otobüs bileti buluyor ve online satın almanızı sağlıyor. 
 
Diğer bir avantajı da bazı ülkelerde, siz firmanın kendi web sitesini bilseniz bile online bilet alamıyorsunuz. Bazı durumlarda kredi kartınız kabul görmüyor, bazı durumlarda önce üyelik istiyor ve üyelikte size vatandaşlık ya da kimlik numarası soruluyor. Ki o ülkenin vatandaşı olmadığınız için üye olup bilet alamıyorsunuz. Bu her iki durum da başımıza geldi (Meksika ve Kolombiya'da). Busbud platformunda işte her halükarda online ve kendi kredi kartınızla bilet satın alabiliyorsunuz. 
Ayrıca gerek terminallerden bilet satın alırken, gerekse de yerel firmaların sitelerinden online bilet satın alırken genellikle İngilizce ile işi halledemiyorsunuz Birçok yerel firmanın ikinci dil seçeneği yok ve terminallerde de İngilizce bilen birini bulma şansınız çok az. Busbud çok dilli bir uygulama olduğundan (Türkçe dil desteği de var) kullanımı çok daha kolay.
Bilet alırken sistem, sizden bilet ücretine ilave olarak belli bir komisyon talep ediyor. 
Olumsuz yanları ise; Busbud sadece anlaşmalı olduğu firmalarla çalışıyor ve bu firmalar da genellikle turistik ya da üst seviye otobüs firmaları. Bu nedenle genel olarak yüksek fiyatlı oluyor. Terminallerde gördüğünüz, daha makul orta sınıf otobüsleri burada göremiyorsunuz. İkinci olarak da Busbud üzerinden kredi kartınızla alışveriş yaptığınızda yerel ücret önce USD veya EURO'ya çevriliyor daha sonra ekstrenize TL olarak yansıyor. Yani belli bir miktar kur farkı da yiyorsunuz.
 
Eğer terminallere yakınsanız, vaktiniz varsa en iyisi direkt gidip fiyat araştırıp, varsa nakdinizle bilet almak en uygunu. Fakat terminallerde genellikle kimsenin İngilizce bilmediğini göz ardı etmeyin, yerel lisanda anlaşmanız gerekebilir. 
Fakat ihtiyaç olduğunda, acil durumlarda, dil problemi yaşanan yerlerde, terminallerin uzak olduğu büyük şehirlerde mutlaka işinize yarayacak bir uygulama. Biz de birkaç kere denedik ve sorunsuzca yolculuğumuzu yaptık. Satın aldıktan sonra bazı firmalar biletinizin çıktısını talep ediyorlar bu nedenle buna dikkat edin yoksa otobüse binemeyebilirsiniz.
 
Web adresi: https://www.busbud.com/tr
Ayrıca iOS ve Android uygulamaları da bulunmakta.

6) Uber

Uber
Her ne kadar Türkiye'de yasaklansa da seyahatlerinizde hayatınızı kolaylaştıracak uygulamalardan biri de Uber. Özellikle Latin Amerika'da çok kullanışlı. 
Araç sahibi kullanıcıların sisteme kaydolup, taksilere alternatif olarak taşımacılık yaptıkları bir platform. Onlarca ülkede, yüzlerce şehirde yaygın olarak kullanılıyor.
Uygulamayı telefonunuza indirdikten ve bir profil oluşturduktan sonra artık kullanıma hazır. Tabi bu programı kullanmak için bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Burada yeri gelmişken hemen bir uyarı yapalım;  mobil internetiniz yok. AVM, restoran, havalimanı, terminal gibi bir yerden wifi bulup bağlandınız ve Uber'i çağırdınız. Bu arada Uber bazen tam bulunduğunuz yere gelemiyor, ya da siz gelmiş mi diye dışarı çıkıp bakmak istiyorsunuz ve bu arada wifi'den çıkıyorsunuz. İşte burada bağlantı kopunca sistem otomatik iptale alıyor ve sizden ücret talep edebiliyor. Buna mutlaka dikkat edin. İki kişiyseniz bir kişi mutlaka bağlantının olduğu yerde sabit beklesin. 
Uygulamadan gideceğiniz adresi seçtikten sonra size en yakın sürücülerden seyahati kabul eden kişi sizi bulunduğunuz konumdan almaya geliyor. İlk 5 dakika içinde iptal ederseniz herhangi bir ücret yok fakat sonrasında tek taraflı iptal ederseniz bir cezai ücret kesintisi yapılıyor.
Ödeme olarak nakit ya da kredi kartı kullanabilirsiniz. Bazı şehirlerde yalnızca tek ödeme tipi kabul edilirken bazı şehirlerde her ikisi birden kullanılabiliyor.
Uber'in en önemli avantajı baştan ne ödeyeceğinizi biliyor olmanız ve bunun da kazıklanma ihtimalini ortadan kaldırıyor olması. Tecrübelerimize göre her halükarda taksilerden daha hesaplıya geliyor. Diğer bir avantajı ise toplu taşıma ve taksilere göre çok daha güvenli olması. Özellikle bazı Güney Amerika şehirlerinde taksiler güvensiz. En hafifiyle yabancıların kazıklanmasından, soygun, kaçırma v.b. olaylara kadar birçok vaka görmek mümkün. Bazı şoförler soyguncularla iş birliği yapıp, haber veriyorlar. Uber bu nedenle de çok daha güvenli.
Ayrıca genellikle araçlar çok daha yeni, temiz, sürücüler daha eli yüzü düzgün, sakin araba kullanan tipler. Siz zaten aracı kullananı daha sonra puanlıyorsunuz, sizden ek para v.s isterse şikayet de edebiliyorsunuz. Uber bu alanlarda katı. Bu nedenle sistem içinde bu tip sürücüler pek barınamıyorlar. Örneğin Buenos Aires'e Uruguay'dan ilk geldiğimiz gün çağırdığımız Uber sürücüsü bizden fazla para istemişti, paralı yoldan geldim v.s diye. Biz de sert bir şekilde "seni şikayet ederiz" deyince vazgeçip, hızla uzaklaşıp gitmişti.
Tek kötü tarafı ise ülkemizde olduğu gibi bazı başka şehirlerde de Uber'ciler ve taksiciler arasındaki kavgalar ve sürtüşmeler. Buenos Aires'te özellikle İstanbul gibi tavan yapmış durumda. Mutlaka öne bir kişinin oturmasını istiyorlar ki müşteri olduğunuz anlaşılmasın. Otogar, havalimanı gibi yerlerde de birkaç yüz metre önceden indiriyorlar. Ayrıca bazen sebepsiz yere sizi bekletip gelmiyorlar ve sistemden iptal ediyorlar. Bir kere bu yüzden otobüsümüzü kaçıracaktık. Az da olsa bu platformda da çürük elmalar yok değil! 
Web adresi: https://www.uber.com/tr/tr/
Ayrıca iOS ve Android uygulamaları da bulunmakta.

7) Bla Bla Car

Bla Bla Car
Oldukça ilginç ve eğlenceli bir isme sahip bu uygulama için de otostopun düzenli ve ücretli hali diyebiliriz. Kısaca uygulama; aracıyla bir şehirden başka bir şehre giden ve aracında boş yer olan bir sürücünün aynı yere gidecek başka bir kişiyi de beraberinde götürmesine ve bu kişilerin birbirlerini bulmasına olanak sağlıyor.
 
Uygulamanın ana amacı sürücülerin yakıt ücretini paylaşması, yolculuk edenlerin de diğer ulaşım araçlarına göre daha uygun maliyetle seyahat etmesi.
Birçok benzer platformda olduğu gibi burada da işe bir profil oluşturmakla başlıyorsunuz. Uygulama içinde hem yolcu hem de sürücü olma imkanınız var. Araç sahibiyseniz aracınızla ilgili de ilave bilgiler girmeniz, ehliyet v.b. dokümanları sisteme yüklemeniz gerekiyor. 
Gideceğiniz destinasyonu seçip, tarihleri girip ve arama yapıyorsunuz. Gelen sonuçlarda size sürücüler, talep ettikleri ücret, araba tipi, yolculuğun başlayacağı saat v.b. bilgiler geliyor. Siz de size uygun olan bir tanesini seçiyorsunuz. Daha sonra sürücüyle direkt iletişime geçip yolculuğunuzu yapıyorsunuz. Şayet sistem belirttiğiniz tarihte bir seyahat bulamaz ise bir uyarı tanımlayabiliyorsunuz. Daha sonra bir sürücü giriş yaparsa size bildirim geliyor. Ya da tam gideceğiniz yer olmasa da ona en yakın seyahati de size seçenek olarak getiriyor.
Yolculuktan sonra taraflar birbirleri hakkında yorum yazıp, puan veriyorlar. Mesela sürücüler için çok hızlı kullanıyordu, trafik kurallarına uymadı, arabası pisti, belirlenen saatte gelmedi, kaba davrandı v.b. ya da bunların tam tersi çok olumlu yorumlar bırakabiliyorsunuz. Bu da bir sonraki yolcular için bir referans noktası oluyor. Siz de yolculuk yapacağınız sürücü hakkındaki yorumları mutlaka okuyun.
Ülkemizde o kadar yaygın olarak kullanılmasa da Güney Amerika'da kullanım sıklığını görünce hayli şaşırmıştık doğrusu. Özellike şehirlerarası yolculuğun çok pahalı olduğu Brezilya, Arjantin, Şili gibi ülkelerde çok yaygın, Meksika'da da sıklıkla kullanılıyor. Hatta biz Puebla'da Oaxaca'ya Bla Bla aracıyla gelmiştik. Sistem oldukça güvenli diyebiliriz. Hatta Latin Amerika'da otobüslerin bile %100 güvenli olmadığını düşünürsek, bu sistem hayli güvenli kalıyor.
Maliyet olarak da uçak, otobüs, tren v.b. yöntemlerden daha ucuza geldiğini söyleyebiliriz. Ancak bu sistemin de çakalları türemiş durumda. Özellikle otobüslerin fahiş fiyat olduğu Brezilya'da sürücüler popüler destinasyonlar için otobüs şirketlerinin fiyatlarına bakıyorlar ve onun %10-15 altında fiyat yazıyorlar. Aslında sizin bulabileceğiniz en ucuz fiyat oluyor fakat halihazırda zaten otobüsler çok pahalı olduğundan sürücü 4 kişi aldığında araca çok ciddi para kazanmış oluyor. Bu da aslında sistemin ilk amacı olan yakıtı paylaşma zihniyetinin biraz ticarete dönüşmesine yol açıyor. Fakat her halükarda yolcu için de en uygun seyahat yöntemi olduğundan pek de diyecek bir şey yok aslında. 
Web adresi: https://www.blablacar.com.tr/
Ayrıca iOS ve Android uygulamaları da mevcut.
 
Hostelworld

8) Hostelworld

Gezginler için oldukça kullanışlı bir uygulama daha. Amacı aslında basit. Abisi www.booking .com gibi aslında konaklama bulmak. Fakat Hostelworld adından da anlaşılacağı gibi sadece hosteller üzerine odaklanmış durumda. Sistem içinde 178 ülkede 36.000'den çok hostelin verisi bulunuyor. Gideceğiniz yere göre sistemden arama yapıyorsunuz. Hostelleri fiyata, puana, özelliklere göre filtreleyebiliyorsunuz.
 
Bu uygulamanın asıl güzel tarafı benzer otel arama platformlarında bulamayacağınız hostelleri burada bulabiliyor olmanız. Bazı büyük ve ünlü hosteller booking'te de çıkıyor ama Hostelworld'deki birçok hosteli booking'te bulma imkanınız yok.
Yine ücret farkıyla iptal edilebilir ya da edilemez olarak seçebiliyorsunuz. Uygulamanın bizce olumsuz tarafı ise her halükarda kredi kartı istemesi ve önden bir depozito kesmesi. Ayrıca sistem fiyatlarının yüz yüze fiyatlardan biraz daha yüksek olması.
 
Bu nedenle biz seyahatimiz boyunca buradan hostel beğenip, yorumlarını okuyup, direkt hostellere gidip pazarlık yaptık. Bu şekilde hem hosteli ve odaları gözünüzle görmüş hem de fiyatta pazarlık yapma şansı bulmuş oluyorsunuz. Tabii ki büyük şehirlerde bu yöntem biraz daha zor ama küçük şehir ya da kasabalarda kesinlikle işe yarıyor. 
https://www.hostelworld.com/
Ayrıca iOS ve Android uygulamaları da mevcut.

9) XE Currency

XE Currency
Ülkelerin para birimlerini birbirine çevirmenize yarayan bir uygulama. Siz internete bağlı oldukça kendini güncelliyor, internet olmadığında ise alınana en son kurlar üzerinden işlem yapıyor. 
 
Özellikle çok ülke değiştirdiğiniz uzun süreli seyahatlerde kafanız karışıyor, hatta bazen iki ülke para biriini çevirirken iyice karışıyor (mesela Arjantin Pezosunu Şili Pezosuna çevirirken). Döviz bürolarında ya da sınır geçişlerideki ayakçılarda hemen size bir şey söylenip paranız alelacele bozulmaya çalışılıyor. Siz de hemen o sırada, karmaşa içinde kafadan yapamayabiliyorsunuz ya da girdiğiniz ülkedeki kurlar hakkında bilgiye sahip değilsiniz. İşte o gibi durumlarda hemen XE'yi açıp, dönüştürme yapıp, size verilen paritenin makul olup olmadığı, kazıklanıp kazıklanmadığınız hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. (Her halükarda kazıklanıyorsunuz o ayrı :))
Programın ana menüsüne ilgili ülkelerin kurlarını girip, çok daha hızlı ve basit çevirimler yapmanız mümkün. Aslında program öyle aman aman karmaşık bir fayda vaadetmiyor ama doğrusunu söylemek gerekirse seyahatlerimizde en çok kullandığımız uygulamalardan biri oldu. Özellikle Latin Amerika gibi irili ufaklı her ülkede para biriminin farklı olduğu bir coğrafyada kafanız karışabiliyor. Bir de USD karşısında kur oranları çok farklı; mesela 1 USD=3.5 Brezilya Real'i iken 50 Arjantin pezosu,  6.500 Paraguay Guarani'si, 700 Şili Pezosu, 3 Peru Sol'ü. Kur rakamları birbirinden çok uzak. Ülkenin kuru kafanıza oturana kadar bu uygulamayı sıklıkla kullanıyorsunuz. 
Web adresi: https://www.xe.com/currencyconverter/
Ayrıca iOS ve Android uygulamaları da bulunmakta.

10) Wlingua

Wlingua
Aslında direkt seyahat ile ilgili olmasa da seyahatinizi kolaylaştıracak bir dil öğrenme uygulaması. Asıl olarak latin dili bilenlere İngilizce öğretmeyi amaçlasa da biz tersten kullandık. Yani İspanyolca öğrenmek için. Eğer zaten İngilizce biliyorsanız, bir Latin dilini İngilizce'den öğrenmek daha kolay. Cümle yapısı, gramer düzeni benzer ve ortak kelimeleri çok fazla olduğu için direkt İngilizce'den öğrenmek daha kolay. En azından bize öyle geldi. Mesela Japonca'yı da direkt Türkçe gibi düşünerek öğrenin derler, gramer yapısı ve cümle düzeni benzediği için.
Neyse biz bu program telefonlarımıza yükledik ve Güney Amerika seyahatimizden birkaç ay önce çalışmaya başladık. Her gün bir konuyu çalıştık ve düzenli olmasını sağladık. Bu çalışmaların sonunda artık tüm derdimizi anlatabilir konuma gelmiştik kendimizce. Zaman gelip de Havana'ya gittiğimizde aslında pratiğimizin çok zayıf olması ve ilk ülkemizin de İspanyolca'nın hayli garip konuşulduğu Küba olması bizi biraz korkuya düşürmüştü. Tabi o amanlar İspanyolca aksanları, ülke farkları v.s. hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. O kadar çalışmamıza rağmen ilk birkaç gün pek bir şey anlamadık konuşulanlardan, hatta evinde kaldığımız kadının konuşmalarından hele hiçbir şey anlamıyorduk. Kısacası anlaşamıyorduk! Bizi büyük bir panik almıştı. Yaklaşık 15 gün sonra Küba'da son kaldığımı yer olan Santa Clara'aki ev sahibimizle artık normal bir şekilde anlaşmaya, onu anlamaya başlamıştık. Yine de o kadar ülkeyi bu İspanyolca'yla nasıl bitireceğiz diye hayli endişelenmiştik Fakat daha sonra Meksika'ya geçtiğimizde konuşmalar daha bir anlaşılır oldu, biz de pratik kazandıkça açıldık. Aslında bu program sayesinde ne kadar çok kelime ve kalıp öğrendiğimizin farkına vardık. İlk başlarda anlamakta zorlanıyorduk ama kulak ona da aşina oldukça  konuşulanları da anlamaya başladık.
Birkaç ay sonra artık diğer ülkelerde insanlar "İspanyolca'yı nerede öğrendiniz?", "Burada kursa mı gidiyorsunuz?", "daha önce geldiniz mi ya da burada yaşadınız mı?" gibi sorular soruyorlardı. Hiçbiri bizim seyahatten önce hiç İspanyolca bilmediğimize, temelini Wlingua programıyla atıp, kalanını da yolda öğrendiğimize inanmıyordu.
Latin Amerika seyahatinde İspanyolca en azından belli bir seviyede şart. İyi İspanyolca'nız varsa çok rahat edersiniz. Bizim gibi orta seviyedeyse bile çok çok işinize yarıyor. Taksiciyle, manavla, bakkalla anlaşmak, yol sormak, en en önemli pazarlık etmek için gerekli. Hatta bazı zamanlarda kaldığımız hostelde bile İngilizce bilen yoktu. Bu nedenle çat pat da olsa biraz çalışıp gidin. Tabii ki her gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmek mümkün değil ama biz en azından merhaba, günaydın, teşekkürler gibi temel kelimeleri, rakamları v.s. öğrenmeye çalışıyoruz. 
Diğer taraftan İspanyolca'yı da gerçekten öğrenmek istedik, sonuçta çok yaygın kullanılan bir dil. Örneğin Fince öğrenseniz belki bir tek Finlandiya'da işinize yarar ama İspanyolca Dünya'da en yaygın dillerden. İngilizce ve İspanyolca biliyorsanız aslında Dünya'daki birçok ülkede rahatlıkla gezebilirsiniz. belki Çin gibi kalabalık ve kapalı ülkeler istisna ama ona da yapacak bir şey yok Çin'e gideceğiz diye Çince öğrenmek hayli uğraştırıcı olabilir :)
Web adresi: https://wlingua.com/en/
Ayrıca iOS ve Android uygulaması mevcut

11) Motion X

Motion X
Telefonların GPS özelliğinin yaygınlaşmasından sonra klasik GPS araçlarının yerine telefonlar rahatlıkla kulanılabilyor. Tabii ki pil problemi henüz halledilemediğinden GPS gereci halen uzun faaliyetlerde, yürüyüşlerde telefonlardan hala çok daha kullanışlı. Fakat telefonda bir GPS uygulaması derseniz Motion X'i tek geçerim. Klasik bir Garmin GPS aletinde yapabileceğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz.Uygu verileri oldukça verimli ve güvenilir, .gpx formatında kayıt yapabiliyor ve bu dosyaları okuyabiliyor (örneğin GPS'inizle kayıt yaptığınız bir rotayı buraya atabilyorsunuz). Altimetre, barometre, pusula gibi özellikleri zaten söylemeye gerek yok, oldukça yeterli ve güvenli.
 
Diğer bir özellik de birçok harita arayüzü ile birlikte çalışabilmesi ve bu haritaları offline olacak şekilde indirebilmeniz. Özellikle benim gibi GPS'inde harita yüklü olmayanlar için kurtarıcı bir program. Rotayı 3 boyutu görmenin keyfi ayrı güzel. Keza Garmin topo haritalar 150-200 USD arası ücrete tabi.
 
Uygulamanın bence tek eksiği sadece iOS'ta olması, başka bir eksiği yok. Telefon değiştirip Android'e geçene kadar kullanmıştım ve daha sonra mecburen kullanamadım. Neden Android'de de yapılmıyor bilmiyorum.
 
Benzer programlar gibi Motion X de telefonun pilini hızla tüketiyor. Bu nedenle programı kullanırken buna dikkat edin, özellikle bilmediğiniz ıssız bir yere bu programa güvenerek gitmeyin, telefonunuzun pili tükendiğinde problem yaşayabilirsiniz.
uygulamanın tek olumsuz tarafı belki de ücretli olması. Şu an için 13 TL (2,3 USD) gibi bir ücreti var ve ücreti bir defaya mahsus veriyorsunuz, daha sonra uygulama içinde herhangi bir ücret v.s. ödenmesi istenmiyor. Bu ücrete de kesinlikle değdiğini söyleyebiliriz. 
 
Uygulamanın web adresi:  https://gps.motionx.com/
Sadece iOS için mobil uygulaması bulunmakta, Android'de yok.

11) Polaris Navigation GPS

Polaris GPS
Telefonlarımızı değiştirip Android'e geçince Motion X'i kullanamaz hale geldim ve benzer bir program arayışına girdim. Benzer programlar çokça var ve bazılarını indirip denedim. Hiçbiri tam olarak Motion X tadı vermedi bana nedense. Sonunda Polaris'i keşfettim. Yine de Motion X tadı vermese de özellikle olarak hemen hemen aynı şeyleri yapabildiğiniz, yine .gpx dosyalarını okuyabilme özelliğine sahip, uyduları buma süresi de oldukça kısa olan bir uygulama. Telefonların pilinin özellikle uydu aramalarında çok daha hızlı tükendiği varsayılırsa bu anlamda Polaris daha cimri.
Uygulamanın tam bir web adresi yok ancak ücretsiz Android linki için zerine tıklayabilirsiniz. Maalesef bu uygulama da iOS 'da yok!

13) Moovit

Moovit
Moovit, bulunduğunuz şehirde bir noktadan diğerine toplu taşımayla nasıl gideceğini gösteren ve buna uygun bir rota çizen bir uygulama. Özellikle düşük bütçeli gezen gezginler için toplu taşıma bir şehirdeki vazgeçilmezlerden. Büyük şehirlerde mesafeler ve insan yoğunluğu arttıkça bir yerden bir yere gitmek gerçekten büyük bir mesele. O şehirde ilk defa bulunuyorsanız ve etrafınızda gitmek istediğiniz yere nasıl gideceğinizi sorabileceğiniz kimse yoksa korkmayın Moovit var.
 
Öncelikle bulunduğunuz şehri seçiyorsunuz ve daha sonra bu şehirde bulunduğunuz ve gitmek istediğiniz yerleri giriyorsunuz. Uygulama site tüm alternatif toplu taşımaları getiriyor. Gelen sonuçlardan dilerseniz sadece otobüs, metro v.s. ya da en az aktarma, aktarmasız, en kısa v.b. seçeneklerle filtreleme yapabiliyorsunuz.  
bottom of page