• Selda

Meksika: İlk görüşte aşk

En son güncellendiği tarih: 6 Ara 2019

2018 yılındaki uzun süreli Latin Amerika seyahatimizin ilk durağı Küba'ydı (Küba yazımızı buradan okuyabilirsiniz.). Küba'da 15 gün kaldıktan sonra Santa Clara şehrinden Mexico City'ye uçtuk. Meksika, Hollywood filmleri sağ olsun, bütün haydutların toplandığı, illegal işlerin döndüğü, göbekli, bıyıklı, esmer insanların kocaman şapkalar giyip sağa sola ateş ettikleri bir ülke olarak tanıtıldı bize hep. Fakat gidip gördükten sonra işin aslının hiç de öyle olmadığını anladık. Oysa Meksika, deniz, kum, güneş, doğa, dağ, kültür, tarih, yemek, içki, eğlence, festival v.s. ne ararsan bulabileceğin ve ilk görüşte aşık olup ayrılmak istemeyeceğiniz bir ülke.


Mart - Mayıs 2018 arası, 62 Günde, 31 Şehir, 6.500 km yol, binlerce fotoğraf, onlarca anı ve dost. Her şey için teşekkürler Meksika 🙏♥️♥️🇲🇽🌵. Meksika ile ilgili bildiğiniz, duyduğunuz her şeyi unutun. Amerikan filmlerinin beynimize işlediği "kötü" Meksika imajı ne de kötüymüş yahu. Bu muhteşem ülkeye ne kadar haksızlık ediliyormuş meğer! Burası 62 gün değil 620 gün bile gezilir, yine de doyulmaz. Bir gün tekrar gelmek üzere sözleşiyoruz. Umarız bu sözümüzde durabiliriz. :)

Meksika çok büyük bir ülke ve aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Mesela beyaz kumlu, turkuaz bir deniz. (Cancun)

Ya da beyaz karlı, soğuk ve yüksek bir dağ.(Izztaccihuatl) :) Nereye gideceğiniz size kalmış.


En çok sorulan soru: Meksika tehlikeli bir ülke mi?

Öncelikle dünyada tamamen güvenli bir yer olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Standardın üzerinde tehlikeli sayılabilecek yerleri var mı? Evet, fakat güvenlik konusu öyle sanıldığı veya abartıldığı gibi değil. ABD sınırına yakın, kuzey bölgelerine gitmediğimiz için o taraf hakkında bir şey diyemeyeceğiz ama kendi adımıza bulunduğumuz yerlerde çok çok rahat ve huzurlu 2 ay geçirdik. Kötü insanlar her yerde var. Tabii ki burada da. Ne eksik, ne fazla. Mesela burada evinde kaldığımız Luis'in annesi de birkaç sene önce İstanbul'a gezmeye gelmiş ve geldiğinin ertesi günü soyulmuş! Meksika'nın birçok şehrindeki suç oranı ABD'deki bazı büyük şehirlerden bile daha düşük. Hatta New Orleans, Baltimore, St.Luis gibi şehirler buralardan çok çok daha tehlikeli. Ve lakin bu şehirlere birçok kişi gezmeye gidiyor ama Meksika denince bir çekiniyor herkes. Tedbirli olun ama çekinmeyin. Tüm ülkelerde olduğu gibi burada da temel bazı kurallara uyduğunuz sürece başınız ağrımadan Meksika'da gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Gittiğiniz şehirdeki tehlikeli yerleri hostelinize veya yerel birine sorup öğrenin. Bilmediğiniz yerlerde, sokaklarda özellikle geceleri dolaşmayın, aşırı nakit parayla, pahalı takılarla sokağa çıkmayın, değerli eşya, pahalı fotoğraf makinesi v.s. eşyaları tedbirli kullanın, boynunuza asıp gezmeyin. Fakat unutmayın bu kurallar Meksika'ya özgü değil, tüm ülkelerde gezerken geçerlidir. Basında gördüğünüz toplu şiddet olayları, vahşi cinayetler, adam kaçırmalar v.s. ise genelde çetelerin kendi arasındaki hesaplaşmaları ya da polisle olan çatışmaları neticesindedir. Bu adamların da bizimle bir işi yoktur. Sadece illegal kişilere ve işlere bulaşmayın, bu olaylarla zaten karşılaşmazsınız. Tabii ki yine tüm dünyada olduğu gibi riskler büyük şehirlerde artmaktadır. Meksika'nın da büyük şehirlerinde cüzdan, para, telefon v.b. eşyalarınıza dikkat edin, özellikle metro, otobüs gibi kalabalık yerlerde hırsızlıklara karşı dikkatli olun.


Uyuşturucu, çeteler v.b. tehlikeli grupların yoğunlaştığı Colima, Guerrero, Michoacan, Sinaloa, Tamaulipas, Cihuahua gibi eyaletlerde biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Özellikle bu eyaletlerde gece yolculuk yapmamaya özen gösterin.


T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın Meksika seyahat tavsiyesinde sadece aşağıdaki ibare yer almaktadır.


" Meksika’da genel güvenlik koşullarında kaydadeğer bir gelişme sağlanmıştır. Bununla birlikte adi suçlarda görülen artış nedeniyle, bu ülkeyi ziyaret edecek vatandaşlarımızın güvenlikleri konusunda duyarlı olmaları ve özellikle geceleri kent merkezleri dışındaki bölgelere gitmemeleri gerekmektedir. "

A.B.D Dışışleri Bakanlığı Seyahat Tavsiyesi (Travel Advisory) bölümünde Meksika Level 2 - Exercise Increased Caution (Daha Dikkatli Bir Şekilde Hareket Edin) güvenlik seviyesindedir. Aynı otoriteye göre Türkiye de Meksika ile aynı Level 2 güvenlik seviyesine sahiptir.


Birleşik Krallık seyahat tavsiyesi bölümünde de Türkiye ile Meksika aynı seviyede görünmektedir.


Yani Meksika, bir İsviçre olmasa da ülkemizle aşağı yukarı aynı güvenlik seviyesindedir denebilir.

Gezdiğimiz zaman zarfında ne bir kadının taciz edildiğini, ne iki Meksika'lının kavga ettiğini, tartıştığını, ne insanların sinirlendiğini, gerildiğini gördük. Kötü bir olaya da şahit olmadık.

Meksika vize istiyor mu?

Evet Meksika T.C. vatandaşlarından vize istemektedir. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek T.C. vatandaşları, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini e-vize olarak alabilmektedirler. Meksika ile ilgili güncel son durumu Dış İşleri Bakanlığı'nın sitesinden buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bakanlığın sitesindeki e-vize linki çalışmıyor, o nedenle buraya eklemedik. Sürekli link değişiyor zaten. "Visa Electronica de Mexico para turcos" diye aratırsanız linki kolaylıkla bulabilirsiniz. Aklınızda olsun resmi sitelerin uzantısı yalnızca .gov ya da İspanyolca .gob olur. Meksika resmi sitesi de .gob uzantılıdır. Bu nedenle aramalarda çıkan diğer sonuçlara dikkat edin.


Normal olarak e-vizenin alındığı resmi link budur. Fakat şu an çalışmıyor. Ya bakım yapılıyor ya da yeni linke transfer oluyor. Vize alacağınız zaman, aratma yaparak ulaşabilirsiniz.


Vize formunda çok basit kimlik bilgileri ile beraber başka bir ülkede karşılaşmadığımız ve çok da anlam veremediğimiz "din" seçeneği bulunmaktadır. Tek sayfa olan bu form doldurulup, çıktısı alınarak giriş yapılabilir. Girişte Meksika'dan çıkış uçak bileti sorulabilir aklınızda bulunsun.


Biz girişte biraz sorun yaşadık. 1 saat kadar bir odada tutulduk ve birtakım sorular soruldu. Fakat sanırız ülkede 30 günden fazla kalacağımız ve dönüş uçak biletimiz olmadığından bu sorunlar çıktı. E-vizenin sadece 30 günlük seyahat için geçerli olduğunu unutmuşuz. Siz bunu aklınızdan çıkarmayın. Fakat sonuçta biraz sorun yaşasak da kapıda 180 gün vizemizi aldık. (180 olduğunu sonradan fark ettik gerçi). Genel olarak kısa süreli turist olarak gidiyorsanız bir sıkıntı yaşamadan giriş yaparsınız. Ayrıca geçerli bir A.B.D. vizeniz varsa Meksika'ya vize almadan giriş yapabilirsiniz. Bizim geçerli bir Schengen vizemizin olması da uzun süreli vize almamıza ve kapıdaki sorunu halletmemize yardımcı oldu.


Nasıl ulaşılır?

Bizim gittiğimiz dönemde yoktu ancak Ağustos 2019 itibariyle THY İstanbul-Mexico City-Cancun rotasında direkt uçuşlara başladı. Fakat bu direkt uçuşun oldukça tuzlu olduğunu söyleyebiliriz. Meksika'ya uygun uçuş fırsatları genellikle Londra üzerinden ve ABD üzerinden aktarmalı olarak bulunabilmektedir. İngiltere'nin aktarma için transit vize istediğini hemen hatırlatalım. Aktarmalı bilet alacaksanız, aktarma yapacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğini öğrenin.


Biz Küba'dan Meksika'ya uçtuk. Bu uçuş için de Meksika'nın ekonomik uçak firmalarından Interjet Airlines ile uçtuk. 3 saat sürdü uçuş. Koltuklar vb konforlu idi. İçecek ve cips servisi vardı.


Siz de Meksika içinde ya da çevre ülkelere uçmak için Meksika'daki havayollarını kullanabilirsiniz. Özellikle VivaAerobus firmasının biletleri bazı otobüs firmalarından daha ucuz.


Havayolu İle Ulaşım:

Meksika çok büyük bir ülke olduğu için belli şehirlere gitmek için uçak da kullanılabilir. Biz Meksika içinde hiç uçağa binmedik hep otobüsle seyahat ettik. Fakat bazen kullanmak mantıklı gelebilir. Hatta bazen otobüsten daha ucuza seyahat etmek mümkün olabilir. Aşağıda ana havayolu şirketlerini listeledik.


1) Aeromexico (Ulusal havayolu - bizdeki THY gibi): https://www.aeromexico.com/es-mx

2) Interjet Airlines (Bizdeki Pegasus gibi): https://www.interjet.com/en-us

3) Volaris (Bir diğer düşük ücretli uçuş firması, 2. en büyük firma): https://www.volaris.com/

4) VivaAerobus (en ucuz firma, dikkat edin her şey ekstra satılır): https://www.vivaaerobus.com/mx

5) Aeromar (Meksika içi ve ABD'ye uçan bir firma): https://www.aeromar.mx/index.php/en


Otobüs ile Ulaşım:

Biz tüm Meksika seyahatimiz boyunca karayolu seyahati yaptık. Dolmuş (colectivo) ya da bla bla car gibi ulaşımların dışında hep otobüs kullandık. Otobüs ağı oldukça yaygın ve genelde rahat. Çok ucuz sayılmasa da bazı Güney Amerika ülkelerine göre daha hesaplı ama Meksika'nın genel standardına göre otobüsler çok ucuz sayılmaz.

 • Şehirlerarası otobüslere binerken kimlik kontrolü yapılır, el çantaları kontrol edilir, üst aranır. İnsanlar görevli tarafından kameraya alınır.

 • Primera ve ETN gibi otobüs şirketlerinin VİP salonları var. Klima, internet, fiş de var şarj için. Otobüsleri çok rahat. Uçak gibi, hatta daha rahat. Fakat oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Otobüs terminalleri ya da şirketlerin adı genelde Autobus değil de Omnibus diye geçer şaşırmayın. Yani terminalde "Omnibus" yazıyorsa orası otobüs terminalidir.

 • Otobüslerde şoför bölümü ayrı bir kabin şeklinde ve hareket ettikten sonra kapatılıyor. Yani şoförle konuşmanız ya da ulaşabilmeniz mümkün değil. Ayrıca otobüslerde hostes, muavin yok. Bazı üst sınıf firmalar kumanya dağıtsa da, genelde verilmiyor. Ayrıca genelde mola da verilmiyor. Bu nedenle yanınızda suyunuz, atıştırmalıklarınız olsun. Hemen hemen tüm otobüslerde tuvalet bulunuyor.

 • Meksika'daki (hatta tüm Latin Amerika diyebiliriz) tüm otobüslerde klimalar son ayarında çalıştırılır ve en sıcak havada bile otobüsün içi buz gibi olur. Bu nedenle en sıcak yerde seyahat etseniz bile yanınızda üstünüze giyecek ya da örtecek bir şey bulunsun ve ayaklarınız için de bir çift çorap olsun.

Meksika'da otobüsler genelde 3 sınıfa ayrılırlar.

 1. Özel/Lüks (Deluxe/Ejecutivo): En pahalı ve lüks olanlardır. Koltukları 160 derece yatar, bacak genişliği fazladır, koltuklarda USB, priz v.b bulunur. Genelde mola vermez ya da çok az yerde durur. Sabah, akşam kumanya, içecek verilir. Binişte çok sıkı güvenlik kontrolü yapılır. Hep paralı yollardan, ana yoldan ya da otobandan gider. Şoför mahali güvenlik nedeniyle kapalı kabin şeklindedir. Genelde hiçbir otobüste olmaz ama bu sınıfa ait bazı otobüslerde koltuk ekranı ve eğlence menüsü bulunabilir.

 2. Primera Clase (1.Sınıf): Lüks sınıfın bir alt kademesidir. Otobüslerin çoğunluğu bu sınıftadır. Koltuk araları biraz daha dar, biraz daha eski otobüslerdir. WC vardır ama genelde fiş, USB bulunmaz. Küçük şehir veya kasabalarda da durur. Güvenlik kontrolü yapılır binişte. Şoför mahali güvenlik nedeniyle kapalı kabin şeklindedir.

 3. Segunda Clase (2.sınıf): Bu sınıf en ucuz sınıftır. Genelde eski otobüslerdir. Yırtık, pırtık koltuklar, çalışmayan veya ayarı olmayıp aşırı soğutan klima normaldir. WC hepsinde olmaz. Şoför mahali genelde kapalı değildir. Genelde bilette koltuk numarası olmaz, herkes istediği yere oturur. Bagajlar için bagaj fişi verilmez. Her yerde durur, her yerden yolcu alır. Güvenlik kontrolü v.s. zayıftır.

Lüks sınıfa ait bindiğimiz otobüs. Çok geniş ve konforlu.

Biz üç sınıfı da kullandık. Aslında lüks sınıfı bilmeden almıştık ilk seferinde. Çok pahalı gelmişti bize ama otobüsün içi de uzay mekiği gibiydi. Ben ayaklarımı uzattığımda ön koltuğa değmiyordu. :) Param var, şöyle rahat rahat, yaya yaya gideyim derseniz lüks sınıf alabilirsiniz. Bu otobüsler resmen uçak gibi. Biz genelde 1.sınıf ile gittik. Lüks ile arasında çok da fark yok. Yeme içme, hizmet, koltuk mesafesi v.s farklı. Fiyatları arasında ise azımsanmayacak kadar fark var. Diğer taraftan 2. sınıf otobüsler ile gece ve uzun yolculuklar yapmayın. Gündüz ve kısa mesafe (3-4 saat) gidecekseniz kullanabilirsiniz.


Meksika çok büyük bir ülke ve doğal olarak da çok sayıda otobüs firması var, gidilen yere, eyalete, şehre göre değişen firmalar var, fakat biz temel ve sık kullanılan ve geniş ağa sahip bazı firmaları listeledik. Bu firmaların bazıları online satış için Meksika kimlik numarası ya da Meksika'da geçerli bir kredi kartı talep ediyor. Bu nedenle problem yaşarsanız bir Meksikalı'dan yardım almanız gerekebilir. Ya da Busbud, Clickbus gibi siteleri kullanabilirsiniz.


1) ADO (Adeo diye okunuyor, bizdeki Metro Turizm gibi ): https://www.ado.com.mx/#/

3) OCC (Osese diye okunuyor - ADO'nun daha hesaplı alt markası): https://www.ado.com.mx/#/

2) Omnibus de Mexico (Büyük, yaygın ağa sahip bir firma) : https://www.odm.com.mx/

3) ETN (genelde lüks ve biraz pahalı ama yeni, konforlu otobüsleri var) : http://www.etn.com.mx/

4) Estrella Blanca (Futura, Oriente, Pasifico gibi çok sık göreceğiniz firmalar grubu, çok yaygın ADO benzeri standarda sahip) : https://estrellablanca.com.mx/

5) Primera Plus (Genelde Mexico City ve civarı ile Pasifik kıyılarına seferleri var): https://wl.primeraplus.com.mx/

6) ACN (Mexico City'den çevre şehirlere giden bir firma, biz bir kere kullandık memnun kaldık): https://www.acnautobuses.com/


Biz nereleri gezdik?

Biz, 62 günde 31 farklı yerde bulunduk. Girişte polisle yaşadığımız problem nedeniyle 60 gün vizemizin olduğunu düşünüp aslında gitmek istediğimiz bazı yerleri atladık. Örneğin çok güzel mağaralar ve doğal güzelliklerin olduğu San Luis Potosi'ye; Michoacan Eyaletinde Paricutin volkanının patlaması nedeniyle tamamen külle kaplanan bir köye; binlerce dev mavi monarch kelebeğinin bulunduğu vadiye; Puerto Vallarta'da Playa Escondida'ya; büyük şehirlerden Monterrey'e, ya da her ne kadar turistik de olsa Playa del Carmen'e gidemedik. 180 gün vize verdiklerini Meksika'dan çıkmaya yakın fark ettik. :) Bunun en güzel tarafı da çok sevdiğimiz Bacalar'da istediğimiz kadar vakit geçirebilmemiz oldu. Meksika kesinlikle tekrar gidilmeyi hak ediyor.


Bizim genel olarak 62 günde gittiğimiz yerlerin haritası aşağıda. Burada gittiğimiz 31 yerin tamamını işaretlemedik. Meksika'da gezdiğimiz şehirlere ait Meksika Şehirleri yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Dünya'nın belki de en kötü beslenen, sudan çok kola ve bira içen, her öğünde cips yiyen, tatlıya, meyveye, gazoza, biraya bile acı sos döken, bağıra çağıra konuşmayı, eğlenmeyi, dans etmeyi, son ses müzik dinlemeyi seven sıcacık, sempatik, rahat insanlar Meksikalılar. Gidin, görün, gezin kesinlikle bayılacaksınız!


Meksika'ya dair genel bilgileri, bize ilginç gelen şeyleri, belki küçük faydalı bilgileri madde madde aşağıda yazdık.

 • Meksika çok büyük ve güzel bir ülke. 2 milyon metrekare yüzölçümüyle Türkiye'nin yaklaşık 2,5 katı kadardır.

 • En yaygın dil İspanyolca ama 50'nin üzerinde etnik dil konuşuluyor. Özellikle Meksika'nın ana yerli dili, Aztek lisanı Nahuatl, halen bazı köylerde konuşuluyor ve Meksika'lılar tarafından öğrenilmeye ve yaşatılmaya çalışılıyor. Diğer taraftan ülkenin güneydoğusunda birkaç çeşit Maya lisanı da halen aktif olarak kullanılıyor.

 • Meksika'nın para birimi Meksika Pezosu. 1 USD yaklaşık 20 Meksika Pezosu (MXN). Unutmayın Meksika'da (hatta tüm Latin Amerika'da) yerel para birimleri de dolar ($) simgesiyle gösterilir. Yani $400.000 yazıyorsa o 400.000 Meksika pezosu anlamındadır. Yanlışlıkla USD zannedip Amerikan Doları vermeyin. 20 katı fazla ödersiniz ve karşıdaki de insafsız biriyse oh ne ala deyip alır o parayı

 • Bizim gibi bir CepteTEB hesabı açtırırsanız Meksika'daki Scotiabank'lardan ücretiz, komisyonsuz para çekebilirsiniz. Biz çok rahat ettik.