top of page
 • Yazarın fotoğrafıSelda

Meksika: İlk görüşte aşk

2018 yılındaki uzun süreli Latin Amerika seyahatimizin ilk durağı Küba'ydı (Küba yazımızı buradan okuyabilirsiniz.). Küba'da 15 gün kaldıktan sonra Santa Clara şehrinden Mexico City'ye uçtuk. Meksika, Hollywood filmleri sağ olsun, bütün haydutların toplandığı, illegal işlerin döndüğü, göbekli, bıyıklı, esmer insanların kocaman şapkalar giyip sağa sola ateş ettikleri bir ülke olarak tanıtıldı bize hep. Fakat gidip gördükten sonra işin aslının hiç de öyle olmadığını anladık. Oysa Meksika, deniz, kum, güneş, doğa, dağ, kültür, tarih, yemek, içki, eğlence, festival v.s. ne ararsan bulabileceğin ve ilk görüşte aşık olup ayrılmak istemeyeceğiniz bir ülke.


Mart - Mayıs 2018 arası, 62 Günde, 31 Şehir, 6.500 km yol, binlerce fotoğraf, onlarca anı ve dost. Her şey için teşekkürler Meksika 🙏♥️♥️🇲🇽🌵. Meksika ile ilgili bildiğiniz, duyduğunuz her şeyi unutun. Amerikan filmlerinin beynimize işlediği "kötü" Meksika imajı ne de kötüymüş yahu. Bu muhteşem ülkeye ne kadar haksızlık ediliyormuş meğer! Burası 62 gün değil 620 gün bile gezilir, yine de doyulmaz. Bir gün tekrar gelmek üzere sözleşiyoruz. Umarız bu sözümüzde durabiliriz. :)

Meksika çok büyük bir ülke ve aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Mesela beyaz kumlu, turkuaz bir deniz. (Cancun)

Ya da beyaz karlı, soğuk ve yüksek bir dağ.(Izztaccihuatl) :) Nereye gideceğiniz size kalmış.


En çok sorulan soru: Meksika tehlikeli bir ülke mi?

Öncelikle dünyada tamamen güvenli bir yer olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Standardın üzerinde tehlikeli sayılabilecek yerleri var mı? Evet, fakat güvenlik konusu öyle sanıldığı veya abartıldığı gibi değil. ABD sınırına yakın, kuzey bölgelerine gitmediğimiz için o taraf hakkında bir şey diyemeyeceğiz ama kendi adımıza bulunduğumuz yerlerde çok çok rahat ve huzurlu 2 ay geçirdik. Kötü insanlar her yerde var. Tabii ki burada da. Ne eksik, ne fazla. Mesela burada evinde kaldığımız Luis'in annesi de birkaç sene önce İstanbul'a gezmeye gelmiş ve geldiğinin ertesi günü soyulmuş! Meksika'nın birçok şehrindeki suç oranı ABD'deki bazı büyük şehirlerden bile daha düşük. Hatta New Orleans, Baltimore, St.Luis gibi şehirler buralardan çok çok daha tehlikeli. Ve lakin bu şehirlere birçok kişi gezmeye gidiyor ama Meksika denince bir çekiniyor herkes. Tedbirli olun ama çekinmeyin. Tüm ülkelerde olduğu gibi burada da temel bazı kurallara uyduğunuz sürece başınız ağrımadan Meksika'da gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Gittiğiniz şehirdeki tehlikeli yerleri hostelinize veya yerel birine sorup öğrenin. Bilmediğiniz yerlerde, sokaklarda özellikle geceleri dolaşmayın, aşırı nakit parayla, pahalı takılarla sokağa çıkmayın, değerli eşya, pahalı fotoğraf makinesi v.s. eşyaları tedbirli kullanın, boynunuza asıp gezmeyin. Fakat unutmayın bu kurallar Meksika'ya özgü değil, tüm ülkelerde gezerken geçerlidir. Basında gördüğünüz toplu şiddet olayları, vahşi cinayetler, adam kaçırmalar v.s. ise genelde çetelerin kendi arasındaki hesaplaşmaları ya da polisle olan çatışmaları neticesindedir. Bu adamların da bizimle bir işi yoktur. Sadece illegal kişilere ve işlere bulaşmayın, bu olaylarla zaten karşılaşmazsınız. Tabii ki yine tüm dünyada olduğu gibi riskler büyük şehirlerde artmaktadır. Meksika'nın da büyük şehirlerinde cüzdan, para, telefon v.b. eşyalarınıza dikkat edin, özellikle metro, otobüs gibi kalabalık yerlerde hırsızlıklara karşı dikkatli olun.


Uyuşturucu, çeteler v.b. tehlikeli grupların yoğunlaştığı Colima, Guerrero, Michoacan, Sinaloa, Tamaulipas, Cihuahua gibi eyaletlerde biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Özellikle bu eyaletlerde gece yolculuk yapmamaya özen gösterin.


T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın Meksika seyahat tavsiyesinde sadece aşağıdaki ibare yer almaktadır.


" Meksika’da genel güvenlik koşullarında kaydadeğer bir gelişme sağlanmıştır. Bununla birlikte adi suçlarda görülen artış nedeniyle, bu ülkeyi ziyaret edecek vatandaşlarımızın güvenlikleri konusunda duyarlı olmaları ve özellikle geceleri kent merkezleri dışındaki bölgelere gitmemeleri gerekmektedir. "

A.B.D Dışışleri Bakanlığı Seyahat Tavsiyesi (Travel Advisory) bölümünde Meksika Level 2 - Exercise Increased Caution (Daha Dikkatli Bir Şekilde Hareket Edin) güvenlik seviyesindedir. Aynı otoriteye göre Türkiye de Meksika ile aynı Level 2 güvenlik seviyesine sahiptir.


Birleşik Krallık seyahat tavsiyesi bölümünde de Türkiye ile Meksika aynı seviyede görünmektedir.


Yani Meksika, bir İsviçre olmasa da ülkemizle aşağı yukarı aynı güvenlik seviyesindedir denebilir.

Gezdiğimiz zaman zarfında ne bir kadının taciz edildiğini, ne iki Meksika'lının kavga ettiğini, tartıştığını, ne insanların sinirlendiğini, gerildiğini gördük. Kötü bir olaya da şahit olmadık.

Meksika vize istiyor mu?

Evet Meksika T.C. vatandaşlarından vize istemektedir. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek T.C. vatandaşları, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini e-vize olarak alabilmektedirler. Meksika ile ilgili güncel son durumu Dış İşleri Bakanlığı'nın sitesinden buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bakanlığın sitesindeki e-vize linki çalışmıyor, o nedenle buraya eklemedik. Sürekli link değişiyor zaten. "Visa Electronica de Mexico para turcos" diye aratırsanız linki kolaylıkla bulabilirsiniz. Aklınızda olsun resmi sitelerin uzantısı yalnızca .gov ya da İspanyolca .gob olur. Meksika resmi sitesi de .gob uzantılıdır. Bu nedenle aramalarda çıkan diğer sonuçlara dikkat edin.


Normal olarak e-vizenin alındığı resmi link budur. Fakat şu an çalışmıyor. Ya bakım yapılıyor ya da yeni linke transfer oluyor. Vize alacağınız zaman, aratma yaparak ulaşabilirsiniz.


Vize formunda çok basit kimlik bilgileri ile beraber başka bir ülkede karşılaşmadığımız ve çok da anlam veremediğimiz "din" seçeneği bulunmaktadır. Tek sayfa olan bu form doldurulup, çıktısı alınarak giriş yapılabilir. Girişte Meksika'dan çıkış uçak bileti sorulabilir aklınızda bulunsun.


Biz girişte biraz sorun yaşadık. 1 saat kadar bir odada tutulduk ve birtakım sorular soruldu. Fakat sanırız ülkede 30 günden fazla kalacağımız ve dönüş uçak biletimiz olmadığından bu sorunlar çıktı. E-vizenin sadece 30 günlük seyahat için geçerli olduğunu unutmuşuz. Siz bunu aklınızdan çıkarmayın. Fakat sonuçta biraz sorun yaşasak da kapıda 180 gün vizemizi aldık. (180 olduğunu sonradan fark ettik gerçi). Genel olarak kısa süreli turist olarak gidiyorsanız bir sıkıntı yaşamadan giriş yaparsınız. Ayrıca geçerli bir A.B.D. vizeniz varsa Meksika'ya vize almadan giriş yapabilirsiniz. Bizim geçerli bir Schengen vizemizin olması da uzun süreli vize almamıza ve kapıdaki sorunu halletmemize yardımcı oldu.


Nasıl ulaşılır?

Bizim gittiğimiz dönemde yoktu ancak Ağustos 2019 itibariyle THY İstanbul-Mexico City-Cancun rotasında direkt uçuşlara başladı. Fakat bu direkt uçuşun oldukça tuzlu olduğunu söyleyebiliriz. Meksika'ya uygun uçuş fırsatları genellikle Londra üzerinden ve ABD üzerinden aktarmalı olarak bulunabilmektedir. İngiltere'nin aktarma için transit vize istediğini hemen hatırlatalım. Aktarmalı bilet alacaksanız, aktarma yapacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğini öğrenin.


Biz Küba'dan Meksika'ya uçtuk. Bu uçuş için de Meksika'nın ekonomik uçak firmalarından Interjet Airlines ile uçtuk. 3 saat sürdü uçuş. Koltuklar vb konforlu idi. İçecek ve cips servisi vardı.


Siz de Meksika içinde ya da çevre ülkelere uçmak için Meksika'daki havayollarını kullanabilirsiniz. Özellikle VivaAerobus firmasının biletleri bazı otobüs firmalarından daha ucuz.


Havayolu İle Ulaşım:

Meksika çok büyük bir ülke olduğu için belli şehirlere gitmek için uçak da kullanılabilir. Biz Meksika içinde hiç uçağa binmedik hep otobüsle seyahat ettik. Fakat bazen kullanmak mantıklı gelebilir. Hatta bazen otobüsten daha ucuza seyahat etmek mümkün olabilir. Aşağıda ana havayolu şirketlerini listeledik.


1) Aeromexico (Ulusal havayolu - bizdeki THY gibi): https://www.aeromexico.com/es-mx

2) Interjet Airlines (Bizdeki Pegasus gibi): https://www.interjet.com/en-us

3) Volaris (Bir diğer düşük ücretli uçuş firması, 2. en büyük firma): https://www.volaris.com/

4) VivaAerobus (en ucuz firma, dikkat edin her şey ekstra satılır): https://www.vivaaerobus.com/mx

5) Aeromar (Meksika içi ve ABD'ye uçan bir firma): https://www.aeromar.mx/index.php/en


Otobüs ile Ulaşım:

Biz tüm Meksika seyahatimiz boyunca karayolu seyahati yaptık. Dolmuş (colectivo) ya da bla bla car gibi ulaşımların dışında hep otobüs kullandık. Otobüs ağı oldukça yaygın ve genelde rahat. Çok ucuz sayılmasa da bazı Güney Amerika ülkelerine göre daha hesaplı ama Meksika'nın genel standardına göre otobüsler çok ucuz sayılmaz.

 • Şehirlerarası otobüslere binerken kimlik kontrolü yapılır, el çantaları kontrol edilir, üst aranır. İnsanlar görevli tarafından kameraya alınır.

 • Primera ve ETN gibi otobüs şirketlerinin VİP salonları var. Klima, internet, fiş de var şarj için. Otobüsleri çok rahat. Uçak gibi, hatta daha rahat. Fakat oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Otobüs terminalleri ya da şirketlerin adı genelde Autobus değil de Omnibus diye geçer şaşırmayın. Yani terminalde "Omnibus" yazıyorsa orası otobüs terminalidir.

 • Otobüslerde şoför bölümü ayrı bir kabin şeklinde ve hareket ettikten sonra kapatılıyor. Yani şoförle konuşmanız ya da ulaşabilmeniz mümkün değil. Ayrıca otobüslerde hostes, muavin yok. Bazı üst sınıf firmalar kumanya dağıtsa da, genelde verilmiyor. Ayrıca genelde mola da verilmiyor. Bu nedenle yanınızda suyunuz, atıştırmalıklarınız olsun. Hemen hemen tüm otobüslerde tuvalet bulunuyor.

 • Meksika'daki (hatta tüm Latin Amerika diyebiliriz) tüm otobüslerde klimalar son ayarında çalıştırılır ve en sıcak havada bile otobüsün içi buz gibi olur. Bu nedenle en sıcak yerde seyahat etseniz bile yanınızda üstünüze giyecek ya da örtecek bir şey bulunsun ve ayaklarınız için de bir çift çorap olsun.

Meksika'da otobüsler genelde 3 sınıfa ayrılırlar.

 1. Özel/Lüks (Deluxe/Ejecutivo): En pahalı ve lüks olanlardır. Koltukları 160 derece yatar, bacak genişliği fazladır, koltuklarda USB, priz v.b bulunur. Genelde mola vermez ya da çok az yerde durur. Sabah, akşam kumanya, içecek verilir. Binişte çok sıkı güvenlik kontrolü yapılır. Hep paralı yollardan, ana yoldan ya da otobandan gider. Şoför mahali güvenlik nedeniyle kapalı kabin şeklindedir. Genelde hiçbir otobüste olmaz ama bu sınıfa ait bazı otobüslerde koltuk ekranı ve eğlence menüsü bulunabilir.

 2. Primera Clase (1.Sınıf): Lüks sınıfın bir alt kademesidir. Otobüslerin çoğunluğu bu sınıftadır. Koltuk araları biraz daha dar, biraz daha eski otobüslerdir. WC vardır ama genelde fiş, USB bulunmaz. Küçük şehir veya kasabalarda da durur. Güvenlik kontrolü yapılır binişte. Şoför mahali güvenlik nedeniyle kapalı kabin şeklindedir.

 3. Segunda Clase (2.sınıf): Bu sınıf en ucuz sınıftır. Genelde eski otobüslerdir. Yırtık, pırtık koltuklar, çalışmayan veya ayarı olmayıp aşırı soğutan klima normaldir. WC hepsinde olmaz. Şoför mahali genelde kapalı değildir. Genelde bilette koltuk numarası olmaz, herkes istediği yere oturur. Bagajlar için bagaj fişi verilmez. Her yerde durur, her yerden yolcu alır. Güvenlik kontrolü v.s. zayıftır.

Lüks sınıfa ait bindiğimiz otobüs. Çok geniş ve konforlu.

Biz üç sınıfı da kullandık. Aslında lüks sınıfı bilmeden almıştık ilk seferinde. Çok pahalı gelmişti bize ama otobüsün içi de uzay mekiği gibiydi. Ben ayaklarımı uzattığımda ön koltuğa değmiyordu. :) Param var, şöyle rahat rahat, yaya yaya gideyim derseniz lüks sınıf alabilirsiniz. Bu otobüsler resmen uçak gibi. Biz genelde 1.sınıf ile gittik. Lüks ile arasında çok da fark yok. Yeme içme, hizmet, koltuk mesafesi v.s farklı. Fiyatları arasında ise azımsanmayacak kadar fark var. Diğer taraftan 2. sınıf otobüsler ile gece ve uzun yolculuklar yapmayın. Gündüz ve kısa mesafe (3-4 saat) gidecekseniz kullanabilirsiniz.


Meksika çok büyük bir ülke ve doğal olarak da çok sayıda otobüs firması var, gidilen yere, eyalete, şehre göre değişen firmalar var, fakat biz temel ve sık kullanılan ve geniş ağa sahip bazı firmaları listeledik. Bu firmaların bazıları online satış için Meksika kimlik numarası ya da Meksika'da geçerli bir kredi kartı talep ediyor. Bu nedenle problem yaşarsanız bir Meksikalı'dan yardım almanız gerekebilir. Ya da Busbud, Clickbus gibi siteleri kullanabilirsiniz.


1) ADO (Adeo diye okunuyor, bizdeki Metro Turizm gibi ): https://www.ado.com.mx/#/

3) OCC (Osese diye okunuyor - ADO'nun daha hesaplı alt markası): https://www.ado.com.mx/#/

2) Omnibus de Mexico (Büyük, yaygın ağa sahip bir firma) : https://www.odm.com.mx/

3) ETN (genelde lüks ve biraz pahalı ama yeni, konforlu otobüsleri var) : http://www.etn.com.mx/

4) Estrella Blanca (Futura, Oriente, Pasifico gibi çok sık göreceğiniz firmalar grubu, çok yaygın ADO benzeri standarda sahip) : https://estrellablanca.com.mx/

5) Primera Plus (Genelde Mexico City ve civarı ile Pasifik kıyılarına seferleri var): https://wl.primeraplus.com.mx/

6) ACN (Mexico City'den çevre şehirlere giden bir firma, biz bir kere kullandık memnun kaldık): https://www.acnautobuses.com/


Biz nereleri gezdik?

Biz, 62 günde 31 farklı yerde bulunduk. Girişte polisle yaşadığımız problem nedeniyle 60 gün vizemizin olduğunu düşünüp aslında gitmek istediğimiz bazı yerleri atladık. Örneğin çok güzel mağaralar ve doğal güzelliklerin olduğu San Luis Potosi'ye; Michoacan Eyaletinde Paricutin volkanının patlaması nedeniyle tamamen külle kaplanan bir köye; binlerce dev mavi monarch kelebeğinin bulunduğu vadiye; Puerto Vallarta'da Playa Escondida'ya; büyük şehirlerden Monterrey'e, ya da her ne kadar turistik de olsa Playa del Carmen'e gidemedik. 180 gün vize verdiklerini Meksika'dan çıkmaya yakın fark ettik. :) Bunun en güzel tarafı da çok sevdiğimiz Bacalar'da istediğimiz kadar vakit geçirebilmemiz oldu. Meksika kesinlikle tekrar gidilmeyi hak ediyor.


Bizim genel olarak 62 günde gittiğimiz yerlerin haritası aşağıda. Burada gittiğimiz 31 yerin tamamını işaretlemedik. Meksika'da gezdiğimiz şehirlere ait Meksika Şehirleri yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Dünya'nın belki de en kötü beslenen, sudan çok kola ve bira içen, her öğünde cips yiyen, tatlıya, meyveye, gazoza, biraya bile acı sos döken, bağıra çağıra konuşmayı, eğlenmeyi, dans etmeyi, son ses müzik dinlemeyi seven sıcacık, sempatik, rahat insanlar Meksikalılar. Gidin, görün, gezin kesinlikle bayılacaksınız!


Meksika'ya dair genel bilgileri, bize ilginç gelen şeyleri, belki küçük faydalı bilgileri madde madde aşağıda yazdık.

 • Meksika çok büyük ve güzel bir ülke. 2 milyon metrekare yüzölçümüyle Türkiye'nin yaklaşık 2,5 katı kadardır.

 • En yaygın dil İspanyolca ama 50'nin üzerinde etnik dil konuşuluyor. Özellikle Meksika'nın ana yerli dili, Aztek lisanı Nahuatl, halen bazı köylerde konuşuluyor ve Meksika'lılar tarafından öğrenilmeye ve yaşatılmaya çalışılıyor. Diğer taraftan ülkenin güneydoğusunda birkaç çeşit Maya lisanı da halen aktif olarak kullanılıyor.

 • Meksika'nın para birimi Meksika Pezosu. 1 USD yaklaşık 20 Meksika Pezosu (MXN). Unutmayın Meksika'da (hatta tüm Latin Amerika'da) yerel para birimleri de dolar ($) simgesiyle gösterilir. Yani $400.000 yazıyorsa o 400.000 Meksika pezosu anlamındadır. Yanlışlıkla USD zannedip Amerikan Doları vermeyin. 20 katı fazla ödersiniz ve karşıdaki de insafsız biriyse oh ne ala deyip alır o parayı

 • Bizim gibi bir CepteTEB hesabı açtırırsanız Meksika'daki Scotiabank'lardan ücretiz, komisyonsuz para çekebilirsiniz. Biz çok rahat ettik.

 • Meksika genel anlamda ucuz sayılmasa da "hesaplı" denebilir. Birçok Latin ülkesine göre oldukça hesaplı bir yer. Hatta mesela Guatemala gibi küçük, fakir bir ülkeden bile daha ucuz. Costa Rica, Panama gibi Orta Amerika ülkeleri ya da Urugay, Şili, Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerine göre çok çok daha ucuz bir ülke.

Bolca taze ve tropikal meyve yiyebilirsiniz. Kaju'nun meyvesi olan maranon da çok lezzetli. Yukarıda yazdığımız gibi fiyatlar hep "$" ile gösterilir fakat "peso" anlamına gelir.
 • Ülkenin ana kurucu yerlileri Aztekler Orta Meksika taraflarında; diğer büyük yerli grubu Mayalar ise ülkenin güneybatısında Chiapas ve Yucatan Eyaletleri civarında yaşamışlar. Bunun dışında Zapotec, Olmeca, Nahus, Mixteca diğer önemli etnik yerli halklar.

 • 13 martta girdik ülkeye, 14 mayısa kadar kaldık. Aslında niyetimiz daha uzun kalmaktı ama ülkeye girişte yaşadığımız sorun nedeniyle 2 ay kaldık Meksika’da. Meksika vizesi için internetten başvuruluyor ve birkaç soru cevaplanıyor sadece. (yukarıda vize bölümünde detayları var)

 • Mexico City’den başladık Meksika gezimize. Hep otobüs , dolmuş kullandık, uçakla seyahat etmedik. Sadece Oaxaca'ya giderken BlaBla Car uygulaması kullandık. İlk önce ülkenin batısına doğru gittik. Batı kıyılarına ulaşmadan tekrar Mexico City’e dönüp Chiapas bölgesine yani güneye indik ve sonra Yucatan Bölgesi’ne Tulum’a kadar gittik. Toplam 31 yerde kaldık. Bir sürü piramit, cenote, şelale vs gördük. Kızgın kumlardan serin sulara daldık, dağlara çıktık, sık ormanı da kurak çölü de gördük. Seyahat açısından çok çok zengin bir ülke.

Meksika seyahat açısından çok zengin bir ülke. Birçok Maya kalıntısı da var, Palenque de bunlardan bir tanesi ve en güzellerinden.
 • Meksika'dan bir sürü antik şehir var. Bunlar Aztek, Zapotec ve Mayalar'a ait. Hepsini görmek çok mümkün olmasa da Teotihuacan, Templo Mayor, Monte Alban, Palenque, Uxmal, Edzna, Chichen Itza, Tulum, Calakmul, Ek Balam, Yaxchilan, El Tajin önemli antik şehirler.

 • Gittiğimiz tarihlerde hava hep çok sıcaktı her yerde. (San Cristobal’de birkaç gün hariç.) Yağmura birkaç kere yakalandık. Genel olarak sıcak bir ülke diyebiliriz. Gerçi kışın kuzey Meksika'ya mesela Monterrey'e kar yağıyormuş ama genel olarak ülke sıcak.

 • İnsanlar da ülke kadar sıcak, yardımsever, neşeli (hapşurunca her yerden “saluudd” sesleri geliyor).

 • Eğlenmeyi, dans etmeyi çok seviyorlar. Salsa çok yaygın ama bir o kadar da rock dinleniyor.

 • Müzik çok önemli Meksikalılar için. Bakkallarda, evlerde, dolmuş, otobüslerde gece gündüz çok yüksek sesle dinliyorlar, söylüyorlar. Çoluk çocuk. Bahçelerinde kocaman kolonlarla müziği sonuna kadar açıp dans ediyorlar.

 • Çocuklar ve kadınlar çok mutlu görünüyor. Hep ailecek bir şeyler yapıyorlar. Aile kavramı çok önemli. Özellikle geniş aile şeklinde düğün, piknik organizasyonu çok yaygın.

 • Selamlaşmada yanaktan tek seferde öpüşüyorlar. Erkekler kızları yanağından öpüyor (ilk defa tanışsa da), erkek erkeğe sadece tokalaşılıyor.

 • Genelde çok rahat, geniş insanlar, sinirlendiklerini pek görmedik. Marketlerde bir sürü sıra varken, trafik ilerlemiyorken bile hiç kimse bağırmıyor, herkes yanındakiyle sohbet edip eğleniyor.

 • Oldukça kalabalık bir ülke olduğu söylenebilir. 130 Milyon toplam nüfusu var. Özellikle Mexico City banliyöleriyle de birlikte 22 milyon nüfusa sahip.

 • Şehirlerarası yollar genel olarak oldukça iyi. Özellikle büyükşehirler arası yollar otoban. Cihapas eyaleti gibi az gelişmiş ve dağlık, ormanlık bölgelerde ve sahil tarafında yollar tek şerit ve çok virajlı.

 • Ülkenin güneyi (Mexico City den güneyi diyelim), gayet yeşil. Hatta yemyeşil ve sulak. Kuzeyi ise genelde çöl ve kurak.

 • Ülkede güzel kız, yakışıklı erkek yok gibi.

 • Sporla pek arası yok halkın, genelde obezite yaygın. Zayıf, sportif, atletik insan görmek zor.

 • Genelde tacos, tortilla, empanada v.b gibi hamur işleri ve ekmekler hep mısır unundan yapılıyor. Buğday unu için "harina ya da trigo" yazılanlar seçilmeli.

 • Dükkanlar geç açılır, erken kapanır, her şey tez tükenir.

 • Meksika deyince direkt akla tekila gelir ama birayı çok severler. Yaşlı, genç herkes içer. Mesela köy kahvesinde 80 yaşındaki teyzelerin birer bira açıp içtiklerini görebilirsiniz. Bu normaldir. Aslında halk genel olarak içmeyi çok sever.

 • Caguama – (1 lt lik bira oley! :) denen 1,2 litrelik büyük biraları vardır. Halk, evlerde genelde bu biraları tüketir. (Şişesi depozitolu) gerçi dışarıda da tüketir, her yerde tüketir :)

 • Çok sayıda bira markası ve eyaletlerin yerel markaları var. Kraft bira da çok yaygın.

 • Biralar: Corona, İndio, Victoria, Bohemia, Modelo, XX, Leon, Tecate, Carta Blanca, Sol, Montejo, Pacifico, Superior.

 • Ülke dönerci dolu (bizim dönercilerle bir bağlantısı yok ama yapılan şey aslında aynı). Fakat bu dönerciler, bizim tavuk dönercilerin Latin yorumu şeklinde diyelim.

 • Yerli halk genelde Uber kullanır. Tüm şehirlerde yaygın. Siz de taksi yerine Uber kullanın. Daha uygun ve daha güvenli.

 • Kontürlü hat için Telcel 1 aylık sınırsız konuşma ve 1 GB paket 200 peso. Bir diğer büyük firma Movistar'ın paketleri de alınabilir.

 • ATM'lerde, marketlerde sürekli kuyruk var. Aslında ülkenin birçok yerinde sürekli kuyruk var. Hizmet ve insanlar o kadar ağır ki.

 • Çok sağlıksız besleniyorlar (sürekli kızartma, cips, tatlı v.s). Hatta gördüğümüz en sağlıksız beslenen halk Meksika'lılar diyebiliriz.

 • Bu ülkede sudan çok kola içiliyor. Kola gerçek anlamda sudan daha ucuz. 2 yaşındaki çocukla, yetmişlik dedenin de lıkır lıkır kola içtiğini görürsünüz.

 • 3 lt'lik Coca Cola'yı ilk kez burada gördük.

 • Limonata isteyince suyun içine limon sıkıp getirirler.

 • Meyveleri ve meyve suları muhteşem. Zaten her köşe başında bir taze meyve suyu satıcısı görürsünüz. Lezzetli ve ucuzdur.

Bir meyve suyu satıcısı. Her köşebaşında görmek mümkün.
 • Ülkenin milli içkisi tekiladır ve Guadalajara şehri yakınlarındaki Tequila kasabasında doğmuştur. Bu içki "Mavi Agave" denilen bir bitkiden yapılır. Ülkemizde bilinen tekila markaları ile burada dalga geçilir onlar gerçek tekila değil diye. Tekila, bizim bildiğimiz gibi tek seferde "shot" şeklinde değil, yavaş yavaş ve genelde acılı sosla birlikte içilir.

 • Agave bitkisinden yapılan bir diğer içki de Mezcal'dir. Aslında Mezcal tekila kadar bilinmez ve genelde karıştırılır. Bilinenin aksine kurtlu tekila yoktur. Kurtlu olan içki mezcaldir. Ve evet, Mezcal'in dibinde kurtçuk gerçekten var.

 • Agave bitkisinden damıtılarak yapılan geleneksel ev içkisi de Pulque'dir. Mayalı, probiyotik bir içkidir. Bizim kefir gibi fakat tadı kötü.

 • Meksika'lılar her şeye acı dökerler. Gazoza, biraya, tatlıya, meyveye bile. Sofrada mutlaka chili sos, acı bir şey bulunur. Bir Meksikalı arkadaşımızın söylediğine göre su ve süt harici her şeye acı koyuyorlarmış.

 • Empanadaları ( bizim pişi gibi bir şey) tavuklu, etli, sebzeli vb yapıyorlar. Güzel bir yemek. Tamales var bir de. Mısır yaprağının içinde pişiriliyor. Pilav ve sebzeleri karıştırıp, yaprağa sarıp pişiriyorlar. Tacos, burrito hepsi leziz. Meksika mutfağı gerçekten zengin ve bizim ağız tadımıza uygun.

 • Toplu taşıma çok ucuz ve yaygın. 5-7 peso'ya şehir içi en uzak mesafeye bile gidilebiliyor. Mexico City'de çok geniş bir metro ağı var. Metro olmayan yerlerde ise genelde minibüs, otobüs ya da colectivo denilen dolmuşlar var.

Meksika'da bir toplu taşıma. Büyük çantalarla binmek bazen problem olabiliyor. :)
 • Minibüsçüleri aynı bizimkiler gibi. Dolmuş-otobüsler acayip hızlı gidiyorlar, kurallara uymuyorlar, kırmızıda geçiyorlar, bir elleri her zaman camdan sarkıyor. Bizim dolmuşlar gibi şoför alıyor elden parayı.

 • Ülkede Instagram'dan çok Facebook kullanılır.

 • Meksika'nın en yaygın market zinciri Oxxo. Her yerde, her köşede Oxxo dükkanlarından var. Aslında bunlar süpermarket gibi değil, küçük marketler. Her şey var uygun sayılabilecek fiyatlarda.

 • "Comida (Yemek) Corrida"cılar var. Fiks menu olarak yemek yiyebiliyorsunuz. Genelde bir çorba, bir ana yemek (tavuk, et ya da domuz) ve bir içecekten oluşuyor. Bazen ilave tatlı da oluyor. Tatlı dediysek öyle baklava, künefe aklınıza gelmesin. En fazla sulandırılmış marmelat ya da jöle. Şanslıysanız belki meyve salatası.

Comida'cılarda uygun fiyata Menu del Dia (günün menüsü) yiyebilirsiniz.
 • Tavuk çorbasının binbir türlü çeşidi var. Tavuğun bizim yemediğimiz her yerinden yapabiliyorlar çorbayı. Bu nedenle tavuğun ne çorbası olduğunu sormak gerek. Biz menüde "pollo (tavuk)" ibaresini görüp bu şekilde bir sefer tavuk ayağı çorbası, bir sefer de tavuk sakatatı (ama bizim sakatatlar gibi de değil, işe yaramayan ne kadar parçası varsa atıyorlar) çorbası içmek zorunda kalmıştık.

 • Kahvaltıları genelde hep kendimiz hazırladık. Zaten kahvaltı diye bir öğünleri yok gibi. Peynir genelde kaşar var. Beyaz peynir, zeytin gibi bizim bildiğimiz türden kahvaltılıklar yok. Zaten genelde kahvaltı olarak ya akşamdan kalan yemek yeniyor ya da cips mips gibi atıştırmalıklarla idare ediyorlar.

Örnek bir menu del dia (günün menüsü)
 • Neredeyse her gün bir festivalleri var. Eğlenmeyi çok seviyorlar.

 • Özellikle tatillerde herkes bir yerlere gidiyor. Gezmeyi seviyorlar. Bu nedenle tüm ülke genelinde eğer özellikli bir yere gitmeyi planlıyorsanız (mesela piramitler, doğal parklar, şirin kasabalar vb) mümkünse tatil günlerinin dışında bir gün gidin.

 • Özellikle Yucatan ve Quintana Roo eyaletleri cenote'leriyle ünlü. Cenote: Kireçtaşlarını suyla aşınması sonucu zeminin çökmesiyle oluşan geniş doğal çukurlar ya da mağara sistemleridir. İçlerinde genelde su vardır ve buralarda yüzülür ya da dalış yapılır. Meksika'da tamamen açık, yarı açık ya da tamamen kapalı şekilde 6.000'den fazla cenoteler vardır. Başka birçok ülkede de benzer yapılar bulunmasına rağmen Meksika'daki cenoteler sayı ve güzellik bakımından Dünya'da tektir, eşsizdir.

Meksika cenote'leriyle ünlü. Muhteşem görünüyor değil mi?
 • Kadınlar istedikleri yerde hiç saklanmadan bebeklerini emziriyorlar. Çarşıda, dükkanda hemen emziriyorlar bebekleri.

 • Satıcıların çoğu kadın. Kadınlar burada her yerde. Bakkalların, manavların çoğu kadın. İşportacıların da. Hosteller ya da küçük yemek dükkanları genelde kadınlar tarafından işletiliyor. Mesela, minibüs muavini, hamal, inşaat işçisi gibi hep erkeğe özgü diye bilinen işlerde de kadınlar var.

Satıcılar neye bakıyor acaba?
 • Ülke genelinde couchsurfing çok yaygın. Couchsurfing üyesi olmak hatta o şehrin rozetine v.s. sahip olmak çok prestijli bir şey. Her şehirde haftalık geniş katılımlı couchsurfing toplantıları oluyor. Bu toplantılara katılarak bile bir sürü arkadaş edinebilir ve sizi misafir edecek birisiyle de tanışabilirsiniz.

 • Meksika'dan çıkışta çıkış harcı alıyorlar. Biz kişi başı 560 peso (27 USD) para ödedik.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR.789 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page